My Green Spring

Se on kevät taas. Kuin salaa vihreys valtaa alaa lopputalven värittömyydeltä. Päivät on jo niin pitkiä, ettei malttaisi nukkua tarpeeksi. Kevääseen on ilo astella uusi kevään vihreä paita päällä.

P1080441pieniP1080449pieni

Paita on ehdottomasti kaikista neulomistani tekeleistä paras. Ehdoton uusi suosikki paita. Silti, tai siksi, sanottavaa ei juurikaan ole. Malli on perus ja siksi toimiva. Ylhäältä alas ja pyörönä neulottuna paita olisi valmistunut huomaamatta, jos ei kaiken maailman työkiireet sun muut olisi sekottaneet aikataulua. Ei vyötärömuotoiluja, hihoissa kavennuksia tasaiseen tahtiin. Ohjeeseen kuuluvan taskunkin jätin lopulta pois kun en kokenut paidan sitä kaipaavan.

P1080462pieniP1080467pieni

Värit sopivat mitä parhaiten yllättäin alkaneeseen vihreään kauteeni. Jopa lasien sangat ja uusi kaulakorukin ovat kuin tarkotuksella tämän paidan kanssa stailattuja. Lanka on jo aiemminkin kehumaani Drops Lacea, eli alpakka silkki lankaa. Kutiavalle iholle loistavan pehmeää ja lisäksi hyvin laskeutuvaa. Sileän neulepinnan saaminen ei ole tämän langan kanssa vaikeaa. Kaksinkertaisella langalla neuletiheyskin täsmäsi niin hyvin, että pääsin tekemään kerrankin ohjeen mukaisilla silmukka määrillä. Alempi vihreä blokki on neulottu siis mustalla ja vihreällä, siksi pinta hieman epätasaisesti värjäytynyt.

P1080479pieniP1080480pieni

Ohje: Qipican by: Suvi Simola
Lanka: Drops Lace
Kulutus: 210 g (840 m kaksinkertaisena)
Puikot: 4mm 100cm pyöröt ja resoreihin 3,5mm 100 cm pyöröt
JyJy2016: 7/20

Advertisement

2 ajatusta artikkelista “My Green Spring

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s